Najważniejszą funkcją grzejników pokojowych jest emitowanie energii cieplnej w zakresie wystarczającym do zapewnienia komfortu wszystkim domownikom. Wśród oferowanych grzejników znajdziemy rozmaite warianty, o odmiennej mocy, konstrukcji, funkcjach. W naszym wprowadzeniu w ten temat skupiamy się na najważniejszych kryteriach zakupowych, które powinni mieć na uwadze wszyscy nabywcy tych urządzeń. Podpowiadam na co zwrócić uwagę w czasie zakupów oraz jak doprowadzić do ich pomyślnego zakończenia.

Wybór grzejników pokojowych – dostępne rodzaje

grzejniki pokojoweMateriał wykonania to pierwsze istotne kryterium, pozwalające wyróżnić przede wszystkim grzejniki aluminiowe, stalowe i żeliwne. Warianty aluminiowe są lekkie i gładkie, odporne na korozję oraz wydajne w przewodzeniu ciepła. Grzejniki stalowe tworzą bardziej zróżnicowaną grupę, zarówno pod kątem pojemności wodnej jak i sposobu sterowania. Grzejniki żeliwne powoli odchodzą do lamusa, jednak ich nowoczesne warianty mogą okazać się dobrym uzupełnieniem stylowych wnętrz.

Konstrukcja grzejników może mieć formę płytową lub członową, lecz spotkamy także warianty drabinkowe, dekoracyjne i konwekcyjne. Grzejniki płytowe, nazywane również panelowymi, składają się z połączonych rzędowo płyt. Mają gładką powierzchnię, a ich kanały wodne mogą mieć formę pionową, poziomą lub spiralną. Grzejniki członowe nazywane też żeberkowymi tworzone są z pojedynczych segmentów, które można łączyć i rozłączać uzyskując ciągi o docelowej mocy.

Grzejniki drabinkowe wybierane są przede wszystkim do łazienek, suszarni, pomieszczeń gospodarczych. Grzejniki dekoracyjne to warianty grzejników drabinkowych, wykorzystywane w ekskluzywnych i nowoczesnych aranżacjach. Grzejniki konwektorowe to natomiast urządzenia zasilane energią elektryczną, które można przenosić i stosować zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem w danym pomieszczeniu.

Najważniejsze parametry grzejników

Najważniejszym parametrem będzie oczywiście moc grzejnika, która powinna odpowiadać zapotrzebowaniu danego lokalu. Ta natomiast zależy od powierzchni, układu pomieszczeń, standardu izolacji ścian. Najczęściej przyjmuje się, że:

  • budynki o dobrej izolacji potrzebują 50-70 W na m2,
  • budynki o przeciętnej izolacji potrzebują 70-120 W na m2,
  • obiekty o słabej izolacji potrzebują ponad 120 W na m2.

Sposób przekazywania ciepła zależy zarówno od użytej technologii jak i typu instalacji. Oprócz standardowych rozwiązań grzejników do instalacji wodnej, znajdziemy także urządzenia wykorzystujące system konwekcji i promieniowania podczerwonego. Niektóre z tych rozwiązań można stosować także na tarasach i innych miejscach nieosłoniętych.

Na koniec pragniemy podkreślić, że wybór grzejników jest sprawą niezwykle ważną zarówno z uwagi na potrzeby domowników jak i samego lokalu. Dlatego warto posiłkować się pomocą eksperta – najlepiej osoby odpowiedzialnej za wykonanie instalacji grzewczej lub też potrafiącej szczegółowo określić jej zapotrzebowanie.

admin

Written by