Czy klimatyzacja jest zdrowa?

klimatyzacja w domuKlimatyzacja służy już nie tylko w galeriach handlowych czy pomieszczeniach biurowych. Swoje zastosowanie znalazła również w domach i mieszkaniach. Klimatyzatory skutecznie poprawiają komfort życia codziennego i zapewniają wygodę, w szczególności podczas upalnych dni. Niektóre modele mogą również posłużyć jako ogrzewacze powietrza podczas zimniejszych pór roku. Klimatyzatory także osuszają powietrze, co szczególnie sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Jednym z pytań nasuwających się przyszłym użytkownikom klimatyzacji jest pytanie – czy klimatyzacja w domu jest zdrowa? Tak, jeżeli jest po pierwsze prawidłowo zamontowana i użytkowana, po drugie regularnie sprawdzana, a po trzecie – serwisowana.

Obecnie producenci oferują takie urządzenia, które mogą nawet znacznie poprawić stan zdrowia lub zapobiegać niektórym chorobom. Działanie klimatyzacji ma korzystny wpływ dla osób, które mają problemy sercowo-naczyniowe lub oddechowe. Dzięki zastosowaniu klimatyzacji, domownicy rzadziej chorują oraz znacznie lepiej i łatwiej im się oddycha. W nowoczesnych klimatyzacjach istnieje możliwość zastosowania różnego rodzaju specjalnych filtrów, przy pomocy których można jonizować i skutecznie oczyszczać powietrze. Dzięki temu, z powietrza usuwane są różnego pochodzenia zanieczyszczenia, alergeny, a także pleśń i grzyby. Te funkcje idealnie sprawdzą się szczególnie dla osób cierpiących na alergie.

Jakie skutki może przynieść zaniedbanie urządzenia klimatyzującego?

Brak regularnego sprawdzania i serwisowania klimatyzacji może sprawić, że zamiast oczyszczać powietrze, będzie ono zanieczyszczane. Wilgoć znajdująca się wewnątrz urządzenia jest bowiem idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów, które w momencie uruchomienia zostają rozpylane w powietrzu.  Ponadto, zbyt suche powietrze może przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia a zbyt niska temperatura może spowodować szok termiczny i spadek odporności.

Dlatego też warto pamiętać o jednej rzeczy. Klimatyzacja sama w sobie nie szkodzi zdrowiu – zdrowiu szkodzi jej nieprawidłowe użytkowanie i zaniedbywanie.

admin

Written by