Dlaczego klimatyzacja osusza powietrze?

klimatyzacja w domuKlimatyzacja, niegdyś kojarzona jedynie z biurowcami czy obiektami handlowymi, obecnie cieszy się coraz większą popularnością w zastosowaniu prywatnym – do domu lub mieszkania. Jest to idealny sposób na zapewnienie sobie komfortu i wygody codziennego życia, szczególnie podczas upalnych letnich dni. Nierzadko jednak przebywając w pomieszczeniu klimatyzowanym odnosi się wrażenie suchości powietrza, wysuszenia gardła czy też pieczenia oczu. Bezpośrednią przyczyną powyższych odczuć może być właśnie działanie klimatyzacji.

Dlaczego klimatyzacja osusza powietrze? Otóż, osuszanie powietrza wynika bezpośrednio ze sposobu działania klimatyzacji i związane jest z procesem chłodzenia. Aby ciepłe powietrze zostało schłodzone musi mieć kontakt z urządzeniem zwanym parownikiem. Wówczas następuje wykroplenie wilgoci, czyli osuszenie wilgotnego powietrza. Nie jest to więc niepokojące zjawisko, a czasem nawet potrzebne, szczególnie kiedy w pomieszczeniu (zazwyczaj domowym), poziom wilgotności jest za wysoki.

Co zrobić gdy powietrze w danym pomieszczeniu jest zbyt suche?

Przesuszenie powietrza ma miejsce wtedy, kiedy wilgotność spada poniżej 40 % a u osób przebywających w danym pomieszczeniu pojawia się znaczny dyskomfort zdrowotny, co w późniejszym czasie może nawet skutkować poważnymi chorobami układu oddechowego.

Oprócz regularnego czyszczenia czy serwisowania urządzeń klimatyzujących, istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z problemem zbyt suchego powietrza. Pierwszym z nich może być zwrócenie uwagi na wentylację w danym pomieszczeniu i ewentualnie poprawienie jej, na przykład dzięki zamontowaniu w oknach wywietrzników. Należy także pamiętać o regularnym rozszczelnianiu okien, aby umożliwić dopływ świeżego powietrza do klimatyzowanego pomieszczenia. Następnym dobrym rozwiązaniem na nawilżenie powietrza może okazać się montaż rekuperacji. Połączenie jej z klimatyzacją zagwarantuje lepszą cyrkulację oraz świeże, czyste powietrze. Natomiast ostatnim polecanym sposobem na walkę z suchym powietrzem jest zakup nawilżacza, który znacznie poprawi poziom wilgotności w pomieszczeniach.

admin

Written by